Pieski

ostatnio dodany pupil

bez imiennne
bez imiennne
dodaj psiaka
niech zobaczą go tysiące internautów

gończy berneński

gończy berneński

zdjęcie dzięki uprzejmości www.cinofilionline.it

kraj pochodzeniaSzwajcaria
rok dodania wzorca2001
wzorzec (ang)http://www.fci.be/uploaded_fil...
numer fci59
grupa fciVI
psy gończe
 
zobacz teżrasa gończy berneński »


opisy zdjęcia zalety/wady forum pupile

Komentarze:

opis dodany: 2011-01-13 przez: Artur
gończy berneński jest psem bardzo witalnym. Bardziej nieokiełznanym nawet od Gończego Polskiego. Psy są bardzo delikatne fizycznie jak i psychicznie. Pod żadnym pozorem metoda „twardej ręki” nie wchodzi w grę. Za to wymagają konsekwencji – zero pobłażania. Są cudownymi tulisiami. Bardzo niechętnie nawiązują kontakt z „gośćmi” na swoim terenie – są przy tym hałaśliwe. Z wiekiem stają się cichsze ale ich zachowawczość do nowych pozostaje. Proszę nie mylić z lękliwością. Prawidłowo prowadzony pies już po krótkim kontakcie z nową osobą jest bardzo witalny i kochliwy. Zaś we własnym obejściu jest obrońcą – nieufny, oszczekuje, głosi intruza.

Cechy nad wyraz niespotykane u innych gończych:
Farba i trop.
Super perfekcyjny górny i dolny odwiatr i trop. Nad wyraz niechlujna praca na ścieżce – tzn jego radość i miłość do łowiska powoduje, że cieszy się jak cholera nie oczekuje pochwał za odnalezienie tropu, farby czy zestrzału, nie trzeba bo podkręcać do pracy wręcz odwrotnie. Pies biegnie po farbie, ciągle schodzi ale tak szybko jak schodzi to zaraz sam koryguje. Osoby pracujące z Bawarami, czy cięższymi Hanowerami nie wspominając już o Bloodhoundach są zdziwione. Gdyż ostatnie 50-70 metrów w lesie w polu często, gęsto ponad 100 pracują górnym wiatrem i odkładają lekceważąc trop. Tak pracuje większość gończych ze Szwajcarii. To stanowisko podzielają wszyscy, którzy pracują na co dzień z tymi psami. Bez znaczenia czy idzie po dzika, jelenia, (czy łosia lub renifera np. w Skandynawii co sam obserwowałem). Jest to bardzo ważne z dwóch powodów. 1 świadomości polskich sędziów PZŁ oraz myśliwych 2. bo taka praca nie jest naganna gdyż ten pies (te 4 pokrewne rasy (FCI59) tak mają co wcale nie czynią ich gorszymi tropowcami. Co więcej w kilku przypadkach gdzie pies pracujący tylko dolnym wiatrem stanie ten „łaciaty” idzie. np. moczary i bagienka. Przestawia się z dołu na górę kapitalnie to widać po pracy nosa i głowy.
Gon
Jeśli ktoś słyszał szczek tego psa – to pozostanie długo w jego pamięci. Ma głos jak dzwon.
Sierść
Bardzo delikatna, bardzo słaby podszerstek, generalnie nie nadaje się do kojca – buda musi być mega ocieplona i przemieszana słoma z sianem.
Uszy
Przy częstej pracy w polu – często gęsto wymagają pielęgnacji, mycia i czyszczenia. U psów młodych przy słabo wykształconych małżowinach nawet do 1,5 roku nie wolno ringówki trzymać tuż za uszami ale swobodnie zwieszonym na szyi łańcuszku gdyż w biegu ringówka za uszami podrażnia małżowiny i pies klapo cze całym łbem jak by coś się tam działo.

Nie wiem co jeszcze napisać - proszę pytajcie – odpowiem / Artur
________________
Ogar Polski, Gończy Polski, gończy berneński
http://www.goncze.com.pl/
gończy berneński
do góry
polityka prywatnościregulaminkontakt szukanezobacz inne nasze stronymapa serwisu
Twórcy ani właściciele witryny nie ponoszą odpowiedzialności za zamieszczane przez użytkowników treści oraz zdjęcia
Kopiowanie całości lub części materiałów bez zgody właścicieli zabronione
gończy berneński » psy rasowe