Pieski

ostatnio dodany pupil

bez imiennne
bez imiennne
dodaj psiaka
niech zobaczą go tysiące internautów

cao da serra da Estrela

cao da serra da Estrela

zdjęcie dzięki uprzejmości www.cinofilionline.it

kraj pochodzeniaPortugalia
rok dodania wzorca1996
wzorzec (ang)http://www.fci.be/uploaded_fil...
numer fci173
grupa fciII
pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy pasterskie
 
zobacz teżrasa cao da serra da Estrela »


opisy zdjęcia zalety/wady forum pupile

Komentarze:

opis dodany: 2006-06-24 przez: Jacek
Jest to pies pasterski pochodzący z Portugalii, z gór Estrela. Do dziś służy chroniąc stada przed drapieżnikami. Jest także używany przez wojsko.
cao da serra da Estrela to trudny w wychowaniu pies. Przyzwyczajony do samodzielności, jest niezależny, nieufny wobec obcych. Potrafi być agresywny. Jest doskonałym obrońcą, odważny i wytrzymały. Odporny na warunki atmosferyczne.
opis dodany: 2007-02-09 przez: Sara
Kraj patronacki: Portugalia
Wysokość w kłębie: 62 do 72 cm,
Waga: 30 do 50kg,

HISTORIA: Cão da Serra da Estrela to jedna z najstarszych ras Półwyspu Iberyjskiego a wraz z Cão de castro laboreiro oraz Rafeiro do alentejo, należy do portugalskich psów pasterskich.

Debiut wystawowy tej rasy odbył się w Lizbonie w 1908 roku. Pierwszy wzorzec rasy opracował w 1922 roku doktor Correa. W 1933 roku został podany oficjalny wzorzec estreli przez profesora Marque. Od 1959 roku jest rasą uznaną przez FCI.

Popularność rasy spadała w związku ze zmianą stylu życia mieszkańców Portugalii na bardziej miejski. Stąd w latach trzydziestych rząd Portugalii rozpoczął popularyzację ras narodowych będących dziedzictwem kulturowym kraju.

Rasa przeżyła swój renesans po rewolucji w 1974 roku. Wzrost przestępczości skłonił ludzi do nabywania psów stróżujących i obronnych. Najlepiej nadawały się do tego rodzime rasy.
UŻYTKOWOŚĆ: Psy tej rasy, zarówno dziś jak i w dawniejszych czasach, pełnią funkcje jako psy stróżujące i psy obronne. Wykorzystywane są także w służbie wojskowej.
TEMPERAMENT: Cão da Serra da Estrela jest samodzielny w pracy, odporny na trudne warunki pogodowo-terenowe. Pojętny, nieufny, wręcz agresywny wobec obcych. Nie jest psem łatwym do ułożenia, podobnie jak większość psów, które musiały w naturalnych warunkach same zadbać o swoją egzystencję. Jeżeli od wczesnego okresu szczenięctwa nie jest poddawany odpowiedniej tresurze i socjalizacji, może być niebezpieczny dla opiekunów. Psy wyhodowane na Wyspach Brytyjskich są spokojniejsze od ich portugalskich krewniaków.
BUDOWA: Jest to duży, proporcjonalny pies, wyglądem przypominający leonbergera. Posiada mocny kościec i dobrze rozwiniętą muskulaturę. Sylwetka jest kwadratowa. Kłąb powinien być wyraźnie zaznaczony i przechodzić w silny, szeroki grzbiet, którego linia może łagodnie opadać w kierunku zadu. Dobrze kątowane kończyny zapewniają energiczny ruch. W ruchu głowa i ogon są noszone nisko.
SZATA I UMASZCZENIE: Ze względu na rodzaj szaty wyróżnia się dwie odmiany tej rasy:

Cão da Serra da Estrela a pelo comprido - czyli odmiana ostrowłosa (twardowłosa) posiadająca obfity podszerstek
Cão da Serra da Estrela a pelo lizo - czyli odmiana długowłosa
Włos jest gruby, prosty lub lekko sfalowany, szczególnie obfity w okolicy szyi (kryza u samców) i na portkach, ogonie. Umaszczenie może być płowe, wilczaste, pręgowane lub żółte, z maską czarną lub błękitną, jednolite lub z białymi znaczeniami. cao da serra da Estrela linieje obficie, raz w roku.
POPULARNOŚĆ W POLSCE: Rasa ta w Polsce nie występuje, cieszy się sporą popularnością w Wielkiej Brytanii.
ZDROWIE: Cão da Serra da Estrela żyje średnio około 13-stu lat. Istnieje ryzyko zachorowania na dysplazję stawów biodrowych.
cao da serra da Estrela
do góry
polityka prywatnościregulaminkontakt szukanezobacz inne nasze stronymapa serwisu
Twórcy ani właściciele witryny nie ponoszą odpowiedzialności za zamieszczane przez użytkowników treści oraz zdjęcia
Kopiowanie całości lub części materiałów bez zgody właścicieli zabronione
cao da serra da Estrela » psy rasowe