Pieski

ostatnio dodany pupil

bez imiennne
bez imiennne
dodaj psiaka
niech zobaczą go tysiące internautów

cirneco del Etna

cirneco del Etna

dodane przez: LIKE GIGI MAGIC of Double Star

kraj pochodzeniaWłochy
rok dodania wzorca1989
wzorzec (ang)http://www.fci.be/uploaded_fil...
numer fci199
grupa fciV
szpice i psy pierwotne
 
zobacz teżrasa cirneco del Etna »


opisy zdjęcia zalety/wady forum pupile

Komentarze:

opis dodany: 2006-09-19 przez: Jacek
Cirneco Dell`Etna to małe psy łowcze, pierwotnie używane do polowań na króliki. Jak nazwa sugeruje, psy te hodowano na obszarach wokół Etny. Są więc niezwykle wytrzymałe, zwinne i uważne. Tereny wokół wulkanu są trudne do poruszania się, obfitują w ostre skały, rozpadliny.


Pochodzenie

Cirneco Dell`Etna to niezwykle stara rasa. Większość badaczy zgodnych jest, że pochodzi od psów z Egiptu, których najstarsze szczątki pochodzą z roku 4000 przed naszą erą. Najprawdopodobnie psy te były przewożone do Europy, do krajów śródziemnomorskich przez Fenicjan.
Cirneco jest obecny na Sycylii od conajmniej 2500 lat, o czym mogą świadczyć podobizny wybijane na monetach z piątego wieku przed naszą erą.
Poza Sycylią Cirneco Dell`Etna pojawił się dopiero w latach trzydziestych XX wieku.Wygląd

Najbardziej widoczne cechy tej rasy to trójkątna głowa, spiczasty pysk i uszy. Na pierwszy rzut oka Cirneco Dell`Etna są niezwykle podobne do psa faraona. Według standardów jest dokładnie 11 cech różniących te dwie rasy. Najbardziej oczywiste to: Cirneco jest mniejszy, niższy o około 10 cm ma też bardziej kwadratową sylwetkę.

Wysokość:
psy: do 50 cm
suki: do 46 cm
Waga:
psy: 10 - 12 kg
suki: 8 - 10 kg


Charakter

Cirneco Dell`Etna to przede wszystkim pies myśliwy, przyzwyczajony do ciężkiego terenu i warunków, do długiej pracy bez pożywienia i wody. Jest samodzielny, ma silny temperament, ale potrafi być uczuciowy i przywiązany do swojego pana. Jest odporny na choroby, wytrzymały.
opis dodany: 2007-02-02 przez: Jarek
Psy cirneco dell Etna w czasach starożytnych służyły do pilnowania świątyń za względu na to, że potrafiły odróżnić przybywających wiernych od intruzów widząc ich pierwszy raz w życiu. Prawdopodobnie w grę wchodził specyficzny zapach osób przebywajacych w okreslonego typu światyniach przez jakiś czas.
cirneco del Etna
do góry
polityka prywatnościregulaminkontakt szukanezobacz inne nasze stronymapa serwisu
Twórcy ani właściciele witryny nie ponoszą odpowiedzialności za zamieszczane przez użytkowników treści oraz zdjęcia
Kopiowanie całości lub części materiałów bez zgody właścicieli zabronione
cirneco del Etna » psy rasowe